Pennsylvania State Singles Tournament Sanction #39-18-045
Carlisle, PA September 1 & 2, 2018
Cadet Championship Class  Saturday, 9/1/2018 9:00 AM
Pos Name Entry% Card# Town in PA 
1 Cody Cornman 15.73 390449 Newburg
2 Owen Barbour 7.91 390271 Carlisle
3 Brayden Foster 3.02 390447 Shermans Dale
Junior Championship Class  Saturday, 9/1/2018 9:00 AM  
Pos Name Entry% Card# Town in PA 
1 Cameran Edwards 60.17 395456*
2 Catrina Edwards 38.32 395355*
3 Shane Nelson 30.27 390453 Trappe
4 Lauren Foster 10.36 390315 Shermans Dale
Mens 40' Class D Saturday, 9/1/2018 9:00 AM  
Pos Name Entry% Card# Town in PA 
1 Michael Stone 29.81 390220 Loysville
2 Michael Taylor 29.77 390129 Shermans Dale
3 John Rheam 27.64 390130* Belleville
4 Rick Wagner 27.33 395048*
5 Tony Hurley 25.87 390414*
6 Dave Fisher 24.94 390155 Allentown
7 Terry Badman 24.73 390410* Northumberland
8 Brian Sivavec 24.04 395305*
Mens 40' Class E Saturday, 9/1/2018 9:00 AM  
Pos Name Entry% Card# Town in PA 
1 Doug Edwards 23.93 395264*  
2 David Jadlocki 23.55 390041* Huntingdon
3 Kriss Barrick 22.54 390432 Carlisle
4 William Hatrick 22.47 390179* Lebanon
5 Ron Summers 22.25 390431 Greencastle
6 Brian Boots 21.21 390436 Gordonville
7 John Olsen 20.60 395263*  
Mens 40' Class F Saturday, 9/1/2018 9:00 AM  
Pos Name Entry% Card# Town in PA 
1 Butch Maisel 19.50 390036 Shickshinny
2 Lanny Kasten 19.47 395369* Sometown
3 Ralph Nelson, Jr.  19.04 390439* Trappe
4 Jim Peters 17.50 390407 Huntingdon
5 Jamie Kline 16.13 390204 Loysville
6 Denny Hall 15.41 390018* Huntingdon
7 John Maldonado 15.27 390295 King of Prussia
Mens 40' Class B Saturday, 9/1/2018 1:30 PM  
Pos Name Entry% Card# Town in PA 
1 Jeff Deyarmin 39.95 395192*  
2 Ivan Header 36.89 390258 Sunbury
3 Bill Combs 36.73 390044 Oxford
4 Leroy Mast 36.25 390054 New Milford
5 Greg Reasner 35.13 390419 Greencastle
6 Dave Hall 35.11 390267* Huntingdon
7 Ricky Grim 33.12 390293 Dover
8 Zack Cornman 33.10 390450 Newburg
Mens 40' Class C Saturday, 9/1/2018 1:30 PM  
Pos Name Entry% Card# Town in PA 
1 Verne Schrecongost 33.04 395205*  
2 Brad Barger 32.87 390003 Carlisle
3 Curt Negley 32.87 390425 Newville
4 Rob Dietz 32.19 390138* Huntingdon
5 Derek Stimpel 32.13 390251 New Foundland
6 Kevin Leitenberger 32.00 390136 Etters
7 William Wood 31.13 390086 Roaring Spring
8 Tom Reuther 30.12 390068 Milton
Mens Qualifying Class Saturday, 9/1/2018 1:30 PM  
Pos Name Entry% Card# Town in PA 
1 Randy Zeiders 66.06 390143 Mifflintown
2 Steve Strausbaugh 60.40 390142 Manchester
3 Justin Foster 59.03 390013 Shermans Dale
4 Eric Brown 58.94 390163 Leraysville
5 Rodney Zeiders 55.55 390092 Mifflintown
6 Kelly Hatrick 52.10 390178* West Grove
7 John Monismith 50.21 390191 Enola
8 David Holliday 47.90 390080 Limerick
9 Steve Kuchcinski 47.21 395148*  
10 Scot Meholick 46.90 395358*  
11 Vince Neff 44.78 395402*  
12 Richard Connelly 43.75 390239 Warriors Mark
13 Bill Enslen 42.42 395197*  
14 Rick Hawk 42.00 390197 Middleburg,
15 Don Harper 41.79 395137*  
16 Ronald Michaud 41.54 390544 Lititz
Mixed 30' Class B Saturday, 9/1/2018 5:30 PM  
Pos Name Entry% Card# Town in PA 
1 Dawn Willow 43.67 390150 Lewisberry
2 Barb Mcconnell 42.43 390190* Shippensburg
3 Dan Harbst 41.68 390159 Athens
4 Kathy Burkett 40.97 395439*  
5 Roger Wandell 37.96 390017 Sweet Valley
6 Buzz Tressler 37.58 390055 Mill Hill
7 Walter Burtner 37.03 390172 Auburn
Mixed 30' Class C Saturday, 9/1/2018 5:30 PM  
Pos Name Entry% Card# Town in PA 
1 Gary Powell 36.56 390058 Huntingdon
2 Tom Budner 35.93 395169*  
3 Amy Claypool 32.50 390144 Athens
4 Howard Allen 31.84 390290 Chambersburg
5 Debra Jadlocki 31.80 390063* Huntingdon
6 Karen Connelly 31.61 390314 Warriors Mark
7 Alvin Long 30.45 390081* Benton
Mixed 30' Class D Saturday, 9/1/2018 5:30 PM  
Pos Name Entry% Card# Town in PA 
1 Lew Anderson 28.49 390393*  
2 Lester Lubold 27.80 390250* Shamokin
3 Jim Dove 27.13 390281 Dillsburg
4 Jack Myers 26.89 390093* Dover
5 Cassie Kline 25.37 390302 Loysville
6 Charlie Burkett 23.47 395010*  
Mixed 30' Class E Saturday, 9/1/2018 5:30 PM  
Pos Name Entry% Card# Town in PA 
1 Robert Jones 20.93 395140*  
2 Raylene Peters 20.00 390408 Huntingdon
3 Mackayla Paulus 15.00 390284 Elliottsburg
4 Cindy Grim 8.63 390452 Dover
Elders Championship Class Sunday,  9/2/2018 9:00 AM
Pos Name Entry% Card# Town in PA 
1 David Young 73.58 390280* Howard
2 Kurt vonKleist, Jr.  73.13 395076*  
3 Glenn Burris 70.21 390031 Bellefonte
4 James Brooks 63.86 390230 Middleburg
5 Pat Deighan 61.30 395542*  
Mixed 30' Class A Sunday,  9/2/2018 9:00 AM
Pos Name Entry% Card# Town in PA 
1 Bob Stewart 56.16 390156 Lewistown
2 Warren Moore 55.25 395341*  
3 Ray Haskins 52.60 390207 Selinsgrove
4 Carl Yoder 52.03 395551*  
5 Joe Belcavitch 50.31 390202 Old Forge
6 Ray Yoder 47.28 390139 Reedsville
7 Ralph Nelson 46.99 390100 Trappe
8 Larry Bear 45.09 390006* Carlisle
Womens Championship Class Sunday,  9/2/2018 1:00 PM
Pos Name Entry% Card# Town in PA 
1 Cindy Hoffman 72.24 395491*  
2 Bev Barger 56.15 390008 Carlisle
3 Jean Olsen 46.02 395262*  
Men's 40' A Class Sunday,  9/2/2018 9:00 AM
Men's 40' Championship Class Sunday,  9/2/2018 1:00 PM